Kelmikad rõdukastid ja konteineristutused – Juhani Puukool
Erinevad rippuvad ja kirju lehestikuga taimed on toredaks täienduseks klassikalistele amplitaimedele. Miks mitte eksperimenteerida ja panna kokku ampel vaid lehtdekoratiivsetest taimedest? Enamasti on nad vähem pretensioonikad kasvukoha ja pinnase suhtes. Ei ole vaja ära noppida õitsenud õisi ja lopsakas kasv on juba liigiomaselt kaasa antud.
Oluline on piisavalt rammus muld, korralikult väetist ja mõõdukas kastmine. Mulla koha pealt tasub valida selline „mullasem”, mitte liiga turbane. Turvas kuivab väga ruttu läbi ja ei hoia pikalt niiskust. Sellest tingitud ebaühtlane niiskusrežiim ei soosi taimede ühtlast kasvu. Müügil on ka mitmesugused abivahendid, millega mulla niiskuse hoidmist paremaks muuta. Kastmisgeeli graanulid, tseoliit. Ka lihtne kergkruus on abiks. Piisava toitainete varu eest hoolitseb kõige paremini aeglaselt lahustuv ehk Osmocote väetis. Vastavalt juhendile tuleb segada piisav kogus istutusmulda ja taimed on kogu suve toidetud. Graanulid vabastavad niiskuse mõjul toitaineid järk-järgult.

Selle kevade sortimendist soovitame:

Harilik maajalg 'Variegata' (Glechoma hederacea) Harilik maajalg ‘Variegata’ (Glechoma hederacea) – juba mõnest taimest saab rikkalikku kaskaadi, mille tipud võivad sügiseks julgelt maad puudutada.
P9 pott hinnaga 1.80€
Suva ilunõges (Plectranthus coleoides) Suva ilunõges (Plectranthus coleoides) – moodustab lopsaka mätta. Pikemad võrsed võivad olla kuni meetri pikkused. Kergelt lihavad lehed taluvad hästi päikest ja natuke kuivemat kasvukohta. Saavad hakkama ka varjus kasvades. Iseloomuliku lõhnaga.
P12 pott hinnaga 2.60€
Bataat (Ipomoea batatas) Bataat (Ipomoea batatas) – bataadist ehk maguskartulist on aretatud kauneid lehtdekoratiivsed sorte. Soojal päikesepaistelisel kohal ja regulaarsel väetamisel muutub bataat rõõmustavalt kiiresti suureks ja kohevaks, varred võivad kasvada meetrist pikemakski.
Sügiseks on taimed endale alla kasvatanud umbes vaksapikkused ja paari sõrme jämedused roosakaspunased mugulad. Need on söödavad, kuid mitte nii hea maitsega kui tarbesortidel. Kui tahate mugulaid ületalve hoida, siis kuivatage nad ära ja säilitage nagu daaliate muguljuuri.
P12 pott hinnaga 2.60€
Viielehine eluväät (Gynostemma pentaphyllum) Viielehine eluväät (Gynostemma pentaphyllum) – rahvasuus tuntud erinevates maades: vaese mehe ženžen, surematuse rohi, haldjate rohi, viielehine ženžen, magus viinamarjatee, jiaogulan, lõuna ginseng. Kiirekasvuline, eelistab viljakat, vett hästi läbilaskvat pinnast. Sobib ideaalselt amplitaimeks! Piiratud kogus!
P10 pott hinnaga 1.90€
 Roomav metsvits (Lysimachia nummularia) Roomav metsvits (Lysimachia nummularia) – kõik, mis roomab, sobib ka rippuma. Tegelikult on tegemist külmakindla püsikuga, mida on lihtne ka ise paljundada. Saab hästi hakkama ka varjulises kasvukohas.
Selle aasta uudisena on pakkuda ka tumedaleheline sort ‘Midnight Sun’ (pildil), mille on kontrastiks erkkollased õied.
P10 pott hinnaga 1.80€

 

Kersti Rannamäe
Istutades oled sa õnnelik!